Gek natuurlijk dat bloedvatenonderzoek op menselijk weefsel nieuw is. Je zou denken dat onze bloedvaten anders zijn dan die van een muis. De werkelijkheid is dat tot voor kort hiervoor dierlijk weefsel werd gebruikt. Dankzij financiering van Stichting Proefdiervrij wordt bloedvatenonderzoeken zonder proefdieren de norm. We praten met Dr. Stephan Huveneers over wat het bestuderen van onze slagaders en aders voor de toekomst van de wetenschap betekent.
De mens staat voorop
Dr. Stephan Huveneers, postdoctoraal onderzoeker Daphne van Geemen en hun onderzoeksteam hebben onze slagaders en aders goed van dichtbij bekeken. Het is niet het eerste onderzoek ooit naar dit deel van het menselijk lichaam. Echter dankzij technologische ontwikkelingen kunnen we dit nu wel veel beter, én compleet proefdiervrij. Door gebruik te maken van een geavanceerde microscoop en alleen menselijk weefsel zien we meer dan voorheen.
Goed geregeld
Door een slimme infrastructuur tussen het ziekenhuis en de onderzoekers is het mogelijk om chirurgisch restmateriaal te bestuderen. In plaats van weefsel te bekijken van proefdieren leren we veel meer over de werking van het menselijk lichaam. Het weefsel zo lang mogelijk in leven houden is één van de technische uitdagingen voor proefdiervrij onderzoek naar onze bloedvaten.
Een Proefdiervrije toekomst
Elke ontdekking over het lichaam en de biologische processen is van grote betekenis voor de wetenschap en proefdiervrij onderzoek. Om nieuwe behandelingen mogelijk te maken voor ouderdomsziekten moet er verder onderzoek worden gedaan naar onze bloedvaten. De volgende stap is om het menselijk lichaam nog beter te simuleren. Want hoe dichter je komt bij de ‘natuurlijke situatie’ van een cel in een menselijk lichaam, hoe beter de onderzoeksresultaten zullen zijn.
Download het eBook (rechts van de pagina) en lees wat het onderzoek naar onze bloedvaten doet voor een proefdiervrije wetenschap.