Onze trouwe volgers kennen haar natuurlijk al lang, want Sonja Tepper is een fenomeen. Dit jaar loopt Sonja (64) de Nijmeegse Vierdaagse voor de achtste (!) keer, waarvan zeven keer uit naam van Proefdiervrij.
Denk aan: vier lange dagen met elke dag maar liefst 40 km op de teller. En je moet stevig doorwandelen om op tijd binnen te zijn. Vorig jaar heeft ze met haar sponsoractie maar liefst €3.923 opgehaald ter ondersteuning van proefdiervrije wetenschap. Hoe deze kanjer dat doet? Sonja praat ons bij over trainingen, (geen!) blaren en haar 3 schattige poezen.

Wandelen om het hoofd leeg te maken
“Ik werk in de zorg: 6 nachten op en af. Ik wil mezelf zo goed mogelijk voorbereiden op de Vierdaagse, maar het is best veel werk met trainen, werken, e-learnings volgen – en blogs schrijven voor mijn sponsorpagina. Maar ik doe het met liefde. Ik wandel om de week, in mijn vrije week, en probeer daarnaast ook nog af en toe thuis te zijn voor mijn partner.
Als ik eenmaal wandel, valt alles van me af. Lekker je hoofd leeg maken. Onderweg zie je veel, want je gaat niet zo hard. Ik ontmoet nieuwe mensen, kom op de mooiste plekken en het wandelen geeft een heerlijk gevoel. De lange afstanden loop ik in mijn eentje, want mijn partner Monique krijgt blaren na 20 km. Dus de Vierdaagse lukt voor haar niet. Ik heb geluk: je bent een blarenloper of niet. Maar het kan opeens toeslaan. Ik kies voor brede wandelschoenen, maar nu is het toch weer even afwachten hoe deze nieuwe het doen.”
Proefdieren als drijvende kracht
“Vanwege liesblessures liep ik vorig jaar 30 km per dag, en ik heb ook wel de 50 km gelopen – een leuke uitdaging. Maar halverwege denk je dan: waar ben ik aan begonnen? De 40 km is voor mij nu perfect, want ik kan niet elke week naar de sportschool om te trainen. Soms loop ik wat mank, maar het is voor het goede doel. De proefdieren hebben nog veel meer pijn.” Of die gedachte haar op de been houdt om de afstand te volbrengen? “Ja, zeker als ik moet doorlopen, dan zet ik stevig de pas erin en wil ik laten zien dat ik er wat voor over heb. Ik doe het niet voor niets al voor de achtste keer!”
“Als ik moet doorlopen om op tijd binnen te komen, zet ik stevig de pas erin en wil ik laten zien dat ik er wat voor over heb. De proefdieren hebben nog veel meer pijn”
Waarom Sonja voor Proefdiervrij loopt? “Wat ik goed vind, is dat de aanpak niet activistisch is, maar echt de oorzaak aanpakt. Ik werd eerst zelf donateur en toen ik bij de Vierdaagse allemaal goede doelen voorbij zag komen, dacht ik: daar moet Proefdiervrij tussen!”
Wat is de persoonlijke connectie van Sonja met het lot van proefdieren en onderzoek? “Ik werk al mijn hele leven in de zorg, en ik zie: op deze manier werkt het niet. Mensen genezen niet. We moeten sneller tot een oplossing komen, zónder dierenleed. Wij mensen zijn nou eenmaal geen muizen. Ik ken patiënten met Alzheimer en dat is verschrikkelijk. Voor die ziekte wordt veel met dieren getest, maar er komt geen verbetering in.”
Liefde voor de natuur
Sonja heeft een groot hart voor dieren. Ze heeft maar liefst 3 katten: Noortje van 16, Engel met zijn eigenwijze koppie en Hartje, een heel bijzonder poesje met een groot hart op haar vacht. Zij komt uit een nestje bij een hotel in Duitsland, waar de eigenaar erg mee omhoog zat. “Geef maar mee”, zeiden Sonja en Monique. En toen hadden ze er 3.



Als Sonja wandelt, trekken alle seizoenen voorbij. “Ik woon in Friesland, vlakbij het Wad. Het uitzicht is iedere keer anders. Ik ben een seizoenenmens: in de wind is het koud, maar ik houd erg van sneeuw. Dat geeft schitterende plaatjes. Richting de herfst krijg ik zin om op te ruimen en in de lente bloei ik weer helemaal op. Ik loop trouwens zonder muziek: ik wil de natuur horen en alles om me heen ervaren.”
Sonja en haar konijnen-t-shirt
Welke reacties krijgt Sonja onderweg? “Goed bezig!” zeggen mensen dan, of ze kijken naar mijn t-shirt met het konijn – en als er iemand als dier verkleed is, ga ik daarmee op de foto. En ik zet altijd mijn rugzak met QR-code op een stoel om het gesprek te starten. Dat lukt: nu alleen het geld nog!”

Wat staat er de komende tijd nog op het trainingsprogramma? “Ik heb interesse in de wandelmarathon in Sneek en wil misschien één stuk van de Elfsteden-wandeling doen, dat is 50 km. Waar ik ook loop, ik ga in vol tenue. Soms ben je zo gezellig aan het kletsen dat ik opeens op mijn horloge kijk en denk: ik moet nu wel écht door om op tijd binnen te komen! Ik wil hier nog heel lang mee doorgaan. En als ik met pensioen ben, ga ik nóg meer lopen.”
“Als ik met pensioen ben, ga ik nóg meer lopen”
Spot jij Sonja met haar konijnen-t-shirt en QR-code voor Proefdiervrij? Maak een praatje! En help haar ook dit jaar weer om haar wandeldoel te halen door een donatie te geven. Dan krijg je meteen alle leuke updates van haar blog in je mailbox. De Nijmeegse Vierdaagse vindt plaats van 21 t/m 24 juli, maar meehelpen kan nu al!


Ontdek meer


